Co je akné?

Akné je častá kožní choroba, takže v tom nejsi sám. Objeví se hlavně v období dospívání. Holky, je to dobrý – těžší projevy jsou hlavně u kluků.

Akné nás zlobí hlavně na obličeji, krku, ramenou, horní části hrudníku a na zádech. Přesně místa, která jsou vidět a těžko se maskují.

Může se objevit i na místech opakovaného tření (např. pod čelenkou, čepicí) nebo na místech kde je dlouhodobý tlaku. Takže je dobré si na to dávat pozor.

Pozor na delší působení nežádoucích látek. Které to jsou? – mastné a neprodyšné kosmetickými přípravky, oleje, dehty a látky obsahující chlor.

Akné se objeví v období, kdy nám to vůbec nevyhovuje. Ano, v pubertě. Ale nenechme se tím zlomit. Dobrá zpráva je, že po 20. roce samo ustoupí. Někdy však může přetrvávat i déle. V takovém případě je lepší se poradit s kožním lékařem. Řešení existuje 😎.

NÁHODA PŘEJE PŘIPRAVENÝM

PROMYSLI SI ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY:
• Má u vás v rodině někdo těžké akné?

• Kdy se ti objevilo akné poprvé?

• Jaké projevy akné máš – spíš černé tečky nebo jsou to i bolestivé boláky?

• Jaké jiné choroby máš za sebou nebo léčíš se momentálně s něčím (alergie, ekzémy)?

• Bereš dlouhodobě nebo přechodně nějaké léky? Patří sem i vitamíny a potravinové doplňky.

• Dotaz bude na stravování a kouření.

• Připrav si seznam kosmetiky, kterou používáš.

• V případě, že už si se někdy léčil/a s akné, tak bude fine si sepsat seznam používaných léků na akné – co to bylo, kdy, jak dlouhá byla léčba a jak to zabralo.

• Lékař se bude zajímat, kam chodíš do školy nebo do zaměstnání a jak trávíš volný čas.

• Zamysli se, co zhoršuje či zlepšuje tvoje akné (např. pobyt na slunci, stres – zkoušky ve škole, nějaká kosmetika).

• Máš na něco alergii?

U HOLEK JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT:
• Jestli používáš hormonální antikoncepci.

• Jestli vidíš zhoršení/zlepšení akné v návaznosti na menstruační cyklus.

• Jestli máš pravidelnou menstruaci.

MOŽNOSTI LÉČBY

Dobrá zpráva je, že akné se dá velmi dobře léčit.

Některé léky jsou jen na recept a předepisuje je pediatrický lékař nebo dermatolog.

Udělejme si v léčbě akné přehled.

MÍSTNÍ LÉČBA – maže se přímo na kůži

Léčí se pomocí léků ve formě krémů, roztoků nebo gelů. Dává se přímo na postižené místo na kůži. Je vhodná pro lehčí a středně závažné formy akné. Tak a teď už konkrétně:

Retinoidy – jsou látky odvozené od vitamínu A. Používají se k uvolnění ucpaných vývodů a omezují tvorbu mazu. Když začneš s léčbou, tak se může objevit zarudnutí, pálení, olupování a přesušení pleti. Je to součást léčby. Neboj, po delším používání obvykle vymizí.

Benzoylperoxid – ten je dobrý na zmírnění zánětu. Z počátku může také trochu dráždit.

Lokální antibiotika (erytromycin a klindamycin) – působí proti baktériím a zánětu a dávají se přímo na místa, kde jsou pupínky nebo uhříky. Z důvodu vzniku rezistencí na antibiotika se osvědčuje kombinace například se zinkem, retinoidy nebo benzoylperoxidem.

Kyselina azelainová – uvolňuje ucpané vývody a působí proti baktériím i zánětů. Dochází k úbytku až vymizení komedonů i zánětlivých pupínků.

JINÉ MOŽNOSTI LÉČBY

Stejně jako u místní léčby, tak i tyto léčebné postupy konzultujte s kožním lékařem. Nedoporučujeme bezhlavě experimentovat. Vše uvedené patří do rukou odborníka.

Ošetření laserem – působí protizánětlivě a jako prevence jizev a pigmentových ložisek.

Ošetření chladem (kryoterapie) – patří do rukou odborníka.

Chemický peeling – odstraněním odumřelých buněk z povrchu kůže se pleť vyčistí a projasní. Je dobré využít v případě, když po prodělaném akné zůstanou pigmentové skvrny nebo povrchové jizvičky.

CELKOVÁ LÉČBA – polykají se tabletky

Při celkové léčbě se užívají léky ve formě tablet nebo tobolek. Celková léčba je volbou u těžkého akné.

Antibiotika – jejich cílem je zmírnění zánětů. Nejčastěji se volí antibiotika tetracyklinového typu, která musí být užívána dlouhodobě.

Izotretinoin – tlumí zvýšenou tvorbu mazu a snižuje zvýšenou produkci rohových buněk. Uvolňuje ucpané vývody a působí protizánětlivě. Léčba trvá několik měsíců, ale její účinek přetrvává měsíce až roky.

Hormonální léčba (pouze u žen) – kombinované hormonální antikoncepční přípravky.