Jaké máš akné

by Martina Brázdilová

Jaké máš akné

Co je akné

Akné je častá kožní choroba, takže v tom nejsi sám. Objeví se hlavně v období dospívání.
Holky, je to dobrý – těžší projevy jsou hlavně u kluků.
Akné nás zlobí hlavně na obličeji, krku, ramenou, horní části hrudníku a na zádech. Přesně místa, která jsou vidět a těžko se maskují.
Může se objevit i na místech opakovaného tření (např. pod čelenkou, čepicí) nebo na místech, kde je dlouhodobý tlak.
Pozor na delší působení nežádoucích látek. Které to jsou? Mastné a neprodyšné kosmetické přípravky, oleje, dehty a látky obsahující chlor.
Akné se objeví v období, kdy nám to vůbec nevyhovuje. Ano, v pubertě. Ale nenechme se tím zlomit. Dobrá zpráva je, že po 20. roce samo ustoupí. Někdy však může přetrvávat i déle. V takovém případě je lepší se poradit s kožním lékařem. Řešení existuje 😎.

Formy Akné

Kde na těle

Akné nebo ekzém

Druhy akné

Proč to máš číst? Když půjdeš k doktorovi, tak ať se vyznáš 😀… když promluví „doktorštinou“.

Acne comedonica – na povrchu kůže vidíš drobné tečky, které jsou bez zánětu. Pomůže péče o pleť a kosmetika, která je vhodná na akné.

Acne papulopustulosa – tady už jsou zanícené a na pohmat bolestivé zčervenalé pupínky. Toto už je dobré probrat s lékařem.

Acne conglobata – těžší forma akné s velkým množstvím hnisajících pupenů a ohraničených dutinek s hnisem. Často zanechává jizvy. Neměj stres a běž hned ke kožnímu, má na to léky.

Podobné akné, ale není to akné

Lékové akné – objeví se při užívání některých léků, například s obsahem jódu, hormonů (kortikosteroidů, androgenů), vitamínů skupiny B nebo léky na léčbu deprese.

Akné při bodybuildingu a dopingu – vzniká při dlouhodobém užívání hormonů, když se buduje svalová hmota. Lepší je s tím nezačínat.

Mallorca akné – objeví se po intenzivním slunění (například na dovolené) u lidí, kteří nejsou zvyklí na slunce.

Poznej své akné

Ať víš, jakou kosmetiku použít a kdy je dobré jít na kožní.

Je to jednoduché! Máme připravenou banku fotek, podle kterých rychle poznáš, o co jde 😊.

SLEDUJ NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH