Ptáte se

Píšete nám a některé dotazy se opakují. Proto jsme vybrali ty nejčastější.
Pokud máš dotaz a nevidíš v naší databázi odpověď, napiš nám.

Mají se pupínky vymačkávat?

Mačkání a škrábání projevů není vhodné, dochází k tím poškození kůže vedoucí často ke vzniku jizviček a hyperpigmentací (tmavší skvrnky) a také takto dochází k rozšíření zánětu do okolí. Případnou mechanickou expresi komedonů lze doporučit pouze erudovanou kosmetičkou s následnou dezinfekcí.

Jak můžu předcházet vzniku akné?

Akné můžeš ovlivnit, pokud budeš zdravě jíst, hodně pít, hýbat se, dostatečně spát, odpočívat a používat správnou kosmetiku určenou na aknózní pleť. Často také pomůžou věci jako nedotýkání se obličeje rukama, častější praní ručníků a ložního prádla (hlavně polštářů), pravidelné mytí kosmetických štětců a omezení alkoholu.

Zhoršuje projevy akné používání make-upu?

Může. Nejlepší je používat make-up určený na problematickou (aknózní) pleť jako jsou řídké – tzv. fluidní make-upy a sypké pudry. Nevhodné jsou naopak mastné a těžké krémy a make-upy, které mohou akné ještě zhoršit.

Jak se mám zbavit jizev po akné?

Jizvy nelze nikdy úplně odstranit, pouze změnit jejich strukturu a vzhled. Je několik možností léčby jako například chemický peeling, u kterého dochází k odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže nebo ošetření laserem, díky kterému se jizvy zmenší a vyblednou. Jaké řešení bude nejvhodnější poradí dermatolog, tak se neboj k němu zajít.

Kdy se mi konečně přestanou dělat pupínky?

Akné se většinou objevuje s počátkem puberty asi okolo 13. roku věku, u chlapců většinou o něco dříve, nejhorší projevy bývají tak asi mezi 16-21 roky, po 25. roce života obvykle vymizí. Průběh akné můžeš ovlivnit i sama správnou životosprávou a používáním vhodné kosmetiky. A v případě těžkého akné je vhodná konzultace s dermatologem.

Jak často si mám mýt obličej?

Ideální je čistit pleť pravidelně ráno a večer kosmetikou určenou pro aknózní pleť. Dále určitě pomůže, když budeš zdravě jíst, pít hodně vody a vyvaruješ se dotýkání obličeje rukama, alkoholu a cigaretám.

Ovlivňuje strava projevy akné?

Ano, může. Nejlepší je pestrá strava, protože tak do sebe dostaneš všechny potřebné vitamíny a minerály. V jídelníčku by mělo být hodně ovoce a zeleniny, oříšky a semínka, ryby, mořské plody a důležité je taky pít hodně vody. Je lepší omezit spotřebu bílého cukru, sladkostí, mléčných produktů, fast foodu a výrazně kořeněných jídel.

Zmizí mi akné, když začnu brát hormonální antikoncepci?

Může a nemusí. Hormonální antikoncepce existuje několik druhů a každá na ni reagujeme jinak. Takže co zabralo kamarádce, nemusí zabrat nám. Některá antikoncepce může projevy akné zmírnit jiná naopak zhoršit. Nejlepší je vše probrat s gynekologem/gynekoložkou a ta Ti doporučí, který druh a která značka antikoncepce by pro Tebe byla nejvhodnější.

Zhoršuje akné kouření?

Ano. Vlivem nikotinu dochází ke stažení drobných cévek v kůži, kůže je hůře zásobována živinami a kyslíkem, nejsou odváděny odpadní produkty a tím se celkově stav kůže zhoršuje, vliv může mít i pobyt v zakouřeném prostředí.

Akné se mi objeví vždy před menstruací, je to normální?

Ano, zhoršení akné před nebo během menstruace je naprosto normální jev. Děje se to změnami hormonálních hladin ve Tvém těle. Někdy může v tomto případě pomoct hormonální léčba (například antikoncepce), pokud to ale není nutné, raději zkus obecné preventivní opatření nebo lokální léčbu. Nejlepší bude navštívit dermatologa, který posoudí, jestli je hormonální léčba nutná.

VLK_5927.JPG_rev

Napiš nám svůj dotaz

Nevíš si rady se svým akné? Nebo naopak už jsi se ho zbavila? Napiš dotaz nebo radu pro ostatní

SLEDUJ NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH